Zakup mieszkania na wynajem: status konsumenta nie jest zagrożony

Zakup mieszkania na wynajem
status konsumenta

W dniu dzisiejszym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny wypowiedział się w temacie związanym ze sporami z kredytami frankowymi w tle.

Tym razem do rozstrzygnięcia pozostawała kwestia ewentualnej utraty statusu konsumenta w sytuacji gdy kredyt został zaciągnięty na zakup nieruchomości na wynajem.

Sprawa została wywołana poprzez skierowanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie pytania prejudycjalnego:

„Czy art. 2 lit. b) i c) dyrektywy Rady [93/13] należy interpretować w ten sposób, że osobę fizyczną, która zawiera umowę kredytu hipotecznego w celu pozyskania środków na nabycie jednego lokalu, który ma zostać przeznaczony do odpłatnego najmu (buy-to-let), należy uznać za »konsumenta« w rozumieniu tej dyrektywy?”.

Trybunał wskazał, że sam zakupu nieruchomości na wynajem nie może przesądzać o utracie statusu konsumenta. Pojęcie „konsumenta” jest rozumiane bardzo szeroko i konieczne jest ustalenie dodatkowych okoliczności związanych z danym stanem faktycznym.

Orzeczenie C-347/23 z dnia 24 października 2024 r brzmi następująco:

Artykuł 2 lit. b) dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że: osoba fizyczna, która zawiera umowę kredytu hipotecznego w celu sfinansowania zakupu jednej nieruchomości mieszkalnej w celu odpłatnego oddania jej w najem, wchodzi w zakres pojęcia „konsumenta” w rozumieniu tego przepisu, jeśli owa osoba fizyczna działa w celach niezwiązanych z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Okoliczność, że rzeczona osoba fizyczna usiłuje osiągać dochody z zarządzania tą nieruchomością, nie może sama w sobie prowadzić do wyłączenia tej osoby z zakresu pojęcia „konsumenta” w rozumieniu wspomnianego przepisu.

Znaczenie orzeczenia w praktyce

W przypadku jeżeli osoby fizyczne zawarły kredyt powiązany z walutą tylko i wyłącznie na zakup nieruchomości pod wynajem w celach inwestycyjnych, bez powiązania z działalnością gospodarczą czy zawodową, to nadal traktujemy takich kredytobiorców jako konsumentów i podlegają oni ochronie prawnej wynikającej z dyrektywy 93/13.

Objęcie ochroną konsumencką pozwala na uniknięcie skomplikowanej ścieżki procesowej w sprawach gospodarczych, oraz od początku można powoływać się na bogate i ugruntowane orzecznictwo sądowe oraz argumenty prawne wynikające z orzeczeń TSUE w sprawach konsumenckich.

Istnieje grupa frankowiczów, którzy do tej pory obawiali się wytoczenia powództwa, ponieważ sami mieli wątpliwość, czy zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych, a nie stricte mieszkaniowych, nie stanowi ryzyka procesowego. Od dzisiaj, posiadają oni dodatkowy istotny argument, który można wykorzystać by skutecznie pozbyć się wadliwej umowy kredytu.

Co ważne: jeżeli kredyt został już spłacony, to nie stanowi to przeszkody by podjąć walkę, ponieważ orzeczenie C-347/23, zostało wydane właśnie w sprawie spłaconego już kredytu.

Należy wyraźnie podkreślić, że Trybunał w sprawie C-347/23 wytrącił bankom kolejny argument, którym próbowały walczyć w sądach o podważenie statusu konsumenta, upatrując w tym szansę na korzystne orzeczenie sądowe. Zakończy się tym samym rolowanie argumentem, opartym o prawne podważanie stanu faktycznego, opartego np. o wynajem przez frankowicza zakupionej nieruchomości. Uzyskaliśmy potwierdzenie ze strony TSUE, że odpłatne oddanie nieruchomości w najem, nie pozbawia kredytobiorcy statusu konsumenta.”  Krzysztof Życzyński Członek Zarządu DSA Investment S.A.

Warto dochodzić roszczeń

Grupa Kapitałowa Votum już od dłuższego czasu skutecznie prowadzi sprawy z podobnym stanem faktycznym. Istotne jest jednak dokonanie prawidłowej analizy umowy kredytowej oraz wszelkich okoliczności jakie są z nią związane. Doświadczony pełnomocnik pomoże w wyborze najoptymalniejszego rozwiązania, tak aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnego rozstrzygnięcia sporu.

Dzięki doświadczeniu i sukcesom jakie osiągnęła Grupa Kapitałowa Votum w sporach z bankami, jesteśmy kompleksowo przygotowani aby pomagać klientom w dochodzeniu swoich praw.

Dla każdego z naszych Klientów podejście jest indywidualne. Przydzielamy Ci dedykowanego doradcę który skontaktuje się z Tobą, aby wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb. Dodatkowo, bezpłatnie przeprowadzimy analizę Twojej umowy kredytowej. Zapewniamy także wsparcie w obronie przed ewentualnymi działaniami banków.

Anna Wróblewska

Anna Wróblewska

Koordynator ds. Rozwoju Projektu i Sprzedaży

Previous Post