BNP Paribas: bank zmieniającego się świata ?
Współczesnym rynkiem rządzą konsumenci. To na podstawie ich zapotrzebowania powstają coraz to nowe towary i usługi. Warto jednak pamiętać o fakcie, że konsumenci objęci są szczególną ochroną prawną, a wynika to z faktu, że uważa się ich za słabszą pod kątem prawnym stronę w relacji z przedsiębiorcami. Co do zasady nie posiadają oni większych zasobów finansowych, zaawansowanej obsługi prawnej czy doświadczenia w działalności handlowej, co niestety bywa wykorzystywane przez drugą stronę zawieranej umowy. Szczególnie widoczne jest to w relacjach na linii konsumenci-sektor bankowy.
Bank oferując swoje usługi finansowe, powinien uwzględnić realia jakie panują na rynku. W związku z tym, że konsument jest chroniony i przez prawo polskie i europejskie, to kredytodawca powinien skrupulatnie przygotować każdą umowę kredytową, a która to powinna być niezwykle transparentna w odbiorze dla konsumenta. Mówiąc jeszcze bardziej precyzyjnie, to umowa powinna być zrozumiała i pozbawiona wad prawnych. Tego ma prawo oczekiwać konsument od przedsiębiorcy.
Niestety tak nie jest – banki próbują zmieniać świat ale mając stare nawyki
Bank BNP Paribas od lat w swoich umowach kredytów gotówkowych, stosuje większe lub mniejsze naruszenia, próbując ominąć zapisy „Ustawy o kredycie konsumenckim”. W celu uzyskania większych zysków, m.in. zalicza kredytowane koszty do pojęcia całkowitej kwoty kredytu i tym samym nalicza odsetki również od tzw. pozaodsetkowych kosztów. Stosuje zatem praktykę uderzającą w interesy materialno-prawne kredytobiorcy.
Na podstawie doświadczenia GK Votum w prowadzeniu analogicznych spraw, zaskakujące okazało się to, że bank BNP Paribas po zgłoszeniu roszczenia w trybie reklamacyjnym, uznaje roszczenie jako bezzasadne, ale nie z uwagi na fakt iż twierdzi, że nie stosował naruszenia, tylko uznaje że roszczenie jest przedawnione.
BNP Paribas na nowo zatem interpretuje znaczenie terminu wykonania umowy. Dla tego banku, wykonanie umowy nastąpiło z dniem zawarcia umowy kredytowej. Jest to kwestia nieco kuriozalna… bo jak odnosi się do tego konieczność spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę w określonym w umowie przyszłym czasie, skoro umowa została wykonana? Argumentacja banku jest zatem mocno nietrafiona.
Wniosek jest jeden i dosyć jaskrawy: należy poddać umowę kredytową analizie prawnej i konsekwentnie dochodzić swoich racji – nawet w sądzie jeżeli zachodzi taka konieczność.
BNP Paribas odpowiedzialny za naruszenia swoich poprzedników
Często zdarza się, że kredytobiorcy którzy zawarli umowy z bankami, które zakończyły już swoją działalność, nie są świadomi, że jeżeli został ustalony następca prawny takiego banku, to mają oni możliwość wystąpienia ze swoimi roszczeniami właśnie do tego następcy.
W ostatnich dziesięcioleciach sytuacja w sektorze bankowym zmieniała się na tym polu dosyć dynamicznie. Sam BNP Paribas Bank przejął portfel kredytów kilku banków, które jak się okazuje, również stosowały w swoich umowach naruszenia obowiązującego prawa. Są to między innymi zobowiązania:
- Raiffeisen Bank Polska,
- Bank Gospodarki Żywnościowej,
- Bank BGŻ BNP Paribas,
- Deutsche Bank PBC S.A. oraz Deutsche Bank Polska S.A.
BNP Paribas przejmując zobowiązania swoich poprzedników, odpowiada za ich naruszenia prawne i kredytobiorca może kierować swoje roszczenia do tej instytucji finansowej.
Natomiast bierność kredytobiorców zdecydowanie nie jest wskazana, ponieważ takim sposobem, sektor bankowy nigdy nie zostanie „uzdrowiony”, a stare nawyki będą powielane przy każdej możliwej okazji, co historia już kilkukrotnie nam to udowodniła (choćby w kwestii kredytów waloryzowanych do waluty obcej – a głównie do waluty franka szwajcarskiego).
Ustawodawca wprowadził rozwiązania, które należy wykorzystać celem ukarania instytucji finansowych za poczynione naruszenia. Mówimy tutaj m.in. o możliwości zastosowania tzw. Sankcji Kredytu Darmowego. Warto podkreślić, że nic nie dzieje się automatycznie i aby skorzystać z tego rozwiązania prawnego, koniecznym jest podjęcie stosownych kroków prawnych w zakresie przedprocesowym jak i procesowym (tj. przed sądem).
Rekomendujemy zatem, aby przekazać swoją umowę kredytową do specjalistów, którzy mają doświadczenie w prowadzenia sporów z bankami w związku ze stosowaniem naruszeń wynikających z „Ustawy o kredycie konsumenckim”.
Kredytobiorco: nic nie tracisz, a możesz zyskać darmowy kredyt
Oferta GK Votum obejmuje m.in. analizę umów kredytowych lub pożyczek, identyfikację ewentualnych naruszeń ustawy o kredycie konsumenckim oraz pomaganie klientom w skorzystaniu z przysługujących im korzyści na drodze postępowania przedsądowego i sądowego.
Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie, dlatego przydzielimy Ci Twojego osobistego doradcę, który skontaktuje się z Tobą, aby dobrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie oraz zapewnimy bezpłatną analizę Twojej umowy kredytowej lub umowy o pożyczkę pozabankową.
Tak jak BNP Paribas Bank w swoich reklamach zachęca do „odkrywania nowych możliwości”, tak warto ich w tym zakresie posłuchać i oprócz nowych możliwości finansowych, to należy poznać też narzędzia prawne służące ochronie interesów konsumentów.
Krzysztof Życzyński
Członek Zarządu
Dyrektor ds. Sprzedaży i Rekrutacji
Anna Wróblewska
Koordynator ds. Rozwoju Projektu