Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15.06.2023 r. spowodowały radość wśród Frankowiczów, ponieważ obie decyzje okazały się korzystne dla kredytobiorców. Zgodnie z postanowieniami TSUE banki nie mogą domagać się od osób posiadających kredyty CHF wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, z kolei kredytobiorcy otrzymali możliwość zwracania się do banków z kolejnymi roszczeniami. Ponadto TSUE dał Frankowiczom zielone światło, aby na czas trwania procesu sądowego z bankiem zawiesili płatność rat.
Niestety, tydzień po euforycznym dniu dla kredytobiorców Frankowych, pojawiła się inna informacja, która zdecydowanie wpłynie na sytuację posiadających kredyty CHF. Zgodnie z prognozami Szwajcarski Bank Narodowy zatwierdził piątą kolejną podwyżkę stóp procentowych, co spowoduje wzrost kosztów kredytów waloryzowanych do waluty franka szwajcarskiego. Aktualnie notujemy najwyższy poziom od jesieni 2008 roku. Ostatnie doniesienia dotyczące inflacji sugerują, że trwająca seria podwyżek może jeszcze nie być zakończona. Od piątku 23.06.2023 r. główna stopa polityki monetarnej Szwajcarskiego Banku Narodowego, wyniesie 1,75%. Decyzja o podwyżce o 25 pb. była zgodna z konsensusem rynkowym.
Stopy procentowe rosną dla Frankowiczów
Skutkiem takiej decyzji Narodowego Banku Szwajcarii jest wzrost raty odsetkowej o jedną szóstą. Dla przypomnienia – poprzednia podwyżka stóp procentowych miała miejsce w marcu 2023 r. Z danych Narodowego Banku Polski zebranych na koniec kwietnia b.r. wynika, że łączna wartość kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich wynosi 44,5 miliarda złotych. Po najnowszej podwyżce stóp procentowych kredytobiorcy będą musieli zapłacić bankom 0,25% dodatkowych odsetek. To oznacza dodatkowe 9,3 miliona złotych miesięcznie i 111 milionów złotych rocznie więcej dla banków.
Wyższe stopy procentowe, więcej pozwów Frankowiczów?
Nie da się ukryć, że podwyżka stóp procentowych będzie miała wpływ na sytuację kredytową Frankowiczów. Raty kredytów CHF wzrosną, co może spowodować (biorąc także pod uwagę korzystne wyroki TSUE z 15.06.2023 r.), że kolejni Frankowicze odważą się na złożenie pozwów przeciwko bankom, w celu stwierdzenia nieważności umowy kredytowej i możliwości zawieszenia płatności rat na czas procesu sądowego. Wyższe raty kredytu CHF mogą być motywacją, by wreszcie rozwiązać niekorzystną sytuację z bankiem.