Rok 2024 pod znakiem Sankcji Kredytu Darmowego

Rok 2024 pod znakiem
Sankcji Kredytu Darmowego

Coraz więcej Kredytobiorców posiadających kredyt gotówkowy decyduje się na postępowanie sądowe. Tak samo jak Frankowicze liczą na „darmowy kredyt”, a to wszystko za sprawą stosowania nieuczciwych warunków umownych.

Czy możliwe jest, aby skala pozwów „Złotówkowiczów” odpowiadała ilości spraw kierowanych przez „Kredytobiorców frankowych”?

Eksperci wskazują, że może ich być nawet więcej. Okazuje się, że z sankcji kredytu darmowego mogą skorzystać miliony pożyczkobiorców.

Kredytobiorcy gotówkowi posiadający wadliwe umowy
mogą skorzystać z SKD

Należy podkreślić, że podmioty finansowe udzielające pożyczki i kredyty, nie posiadają uprawnień ustawowych do kształtowania kosztów świadczonych usług. W celu zapewnienia przejrzystości i zrozumiałości rynku dla konsumentów, niezbędne są odpowiednie regulacje prawne. Jedną z takich regulacji jest obowiązująca od 2011 roku ustawa o kredycie konsumenckim, która nakłada na banki oraz inne instytucje finansowe szereg wymogów. Dotyczą one nie tylko kredytów gotówkowych, lecz także konsolidacyjnych, obejmujących kwoty zobowiązania do 255 550 zł.

Obecnie ponad 8 milionów mieszkańców Polski korzysta z kredytów konsumenckich, przy czym część z nich (a być może większość) z dużym prawdopodobieństwem narażona jest na nieprawidłowe klauzule, stanowiące podstawę do nałożenia sankcji w przypadku kredytów bezpłatnych. W tym kontekście istotne jest, aby monitorować i egzekwować przestrzeganie obowiązujących przepisów, dbając o ochronę praw konsumentów na polskim rynku finansowym.

Mimo, że ustawa o kredycie konsumenckim obowiązuje od ponad dziesięciu lat, niewielu pożyczkobiorców miało świadomość istniejącej możliwości zgłoszenia sprawy do sądu i podjęcia działań prawnych przeciwko bankowi, jeśli w umowie kredytowej znajdą się elementy wskazujące na niestosowanie się przez pożyczkodawcę do postanowień ustawy. Specjaliści prognozują, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-321/22 z dnia 23 listopada 2023 r., wkrótce możemy spodziewać się wzrostu liczby pozwów ze strony kredytobiorców posiadających kredyty w polskiej walucie.

Wnioski płynące z wyroku TSUE C -321/22

W przypadku sprawy C-321/22, Trybunał orzekł, że w kontekście oceny niezgodności zapisów umownych należy uwzględniać rażąco nieproporcjonalne koszty lub prowizje, jakie konsument musi ponieść w zamian za świadczone usługi. Ponadto, TSUE potwierdził, że konsument ma prawo żądać uznania umowy pożyczki za nieważną (lub bezskuteczną), nawet jeśli ma możliwość zgłoszenia innych roszczeń przeciwko przedsiębiorcy. Oznacza to, że sąd krajowy nie może odrzucić żądania uznania umowy za nieważną, argumentując brakiem prawnego interesu konsumenta jedynie dlatego, że ten może zgłosić inne roszczenie, np. o zapłatę.

W dodatku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-321/22 postanowił, że jeśli sąd krajowy unieważni warunek dotyczący sposobu płatności (np. konieczność uregulowania płatności w miejscu zamieszkania konsumenta), umowa może stać się niemożliwa do wykonania (a zatem nieważna). Niemniej jednak, jeżeli umowa nadal może być ważna, konsument może wybrać dowolny, zgodny z prawem krajowym, sposób płatności.

Czas podjąć konkretne działania!

Wyrok TSUE C-321/22 ma istotne konsekwencje dla Kredytobiorców złotówkowych, przede wszystkim mobilizując instytucje finansowe do unikania stosowania nieuczciwych postanowień w umowach kredytowych, zwłaszcza poprzez uwzględnianie kosztów pozaodsetkowych w całkowitej kwocie kredytu. W rezultacie miliony umów kredytowych Polaków mogą podlegać sankcjom kredytu darmowego.

Jak więc sprawdzić, czy umowa zawiera wadliwe zapisy?

Warto skorzystać z usług specjalistów, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu analogicznych spraw i przekazać im umowę do analizy.

Choć zobowiązania Złotówkowiczów zwykle nie osiągają tak wysokich sum jak w przypadku kredytów powiązanych z walutą obcą, to ze względu na znaczne opłaty prowizyjne oraz obowiązkowe składki ubezpieczeniowe od których instytucje finansowe często naliczają odsetki, walka może okazać się i tak opłacalna.

Oferta GK Votum obejmuje m.in. analizę umów kredytowych lub pożyczek, identyfikację ewentualnych naruszeń ustawy o kredycie konsumenckim oraz pomaganie klientom w skorzystaniu z przysługujących im korzyści na drodze postępowania przedsądowego i sądowego.

Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie, dlatego przydzielimy Ci Twojego osobistego doradcę, który skontaktuje się z Tobą, aby dobrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie oraz zapewnimy bezpłatną analizę Twojej umowy kredytowej lub umowy pożyczki.

 

Anna Wróblewska

Anna Wróblewska

Koordynator ds. Rozwoju Projektu i Sprzedaży

Previous Post
Newer Post