mBank: najpierw ich frankowicze a teraz złotówkowicze mają o co walczyć w sądzie

  • Start
  • Aktualności
  • mBank: najpierw ich frankowicze a teraz złotówkowicze mają o co walczyć w sądzie
mBank
krytykuje Kredytobiorców którzy
mają rację

W ostatnich latach mBank bardzo mocno zasłynął w mediach za sprawą wypowiedzi swojego prezesa w kontekście spraw frankowych. Pan C. Stypułkowski jawnie krytykował i nadal krytykuje postawę kredytobiorców posiadających zobowiązania waloryzowane do waluty obcej twierdząc, że szukają oni jedynie pretekstu by zyskać darmowy kredyt. Bardzo często podkreślał on, że roszczenia są bezzasadne, że  nie można winić jedynie banki za wprowadzenie do obrotu wadliwego produktu finansowego. Prezes banku jednocześnie wielokrotnie podkreślał, że kształtująca się korzystna dla Frankowiczów linia orzecznicza jest społecznie niesprawiedliwa, zwłaszcza w kontekście kredytobiorców złotówkowych.

Skupmy się zatem na kredytobiorcach złotówkowych mBanku

Okazuje się, że mBank oferował wadliwe umowy również kredytobiorcom gotówkowym. W celu uzyskania dodatkowych korzyści, odsetki były naliczane również od prowizji (a to jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa). Co niezwykle istotne, wskazany bank bardzo często nie ma możliwości skutecznego podważenia tego argumentu, ponieważ wprost w swoich umowach wskazuje na fakt stosowania niezgodnego z prawem mechanizmu.

Warto
sprawdzić transparentność
swojej umowy kredytowej

Kredytodawca często w sposób wybiórczy podchodzi do zapisów ustawy o Kredycie Konsumenckim. Prawidłowo interpretuje pojęcie całkowitej kwoty kredytu, jednak zignorował definicję pozaodsetkowych kosztów – w tym przypadku ustalania prowizji.

Art. 5 pkt 6a ustawy o kredycie konsumenckim

„pozaodsetkowe koszty kredytu – wszystkie koszty, które konsument ponosi w związku z umową o kredyt konsumencki, z wyłączeniem odsetek”

Art. 5 pkt 7 ustawy o kredycie konsumenckim

„całkowita kwota kredytu – maksymalna kwota wszystkich środków pieniężnych nieobejmujących kredytowanych kosztów kredytu, które kredytodawca udostępnia konsumentowi na podstawie umowy o kredyt, a w przypadku umów, dla których nie przewidziano tej maksymalnej kwoty, suma wszystkich środków pieniężnych nieobejmujących kredytowanych kosztów kredytu, które kredytodawca udostępnia konsumentowi na podstawie umowy o kredyt”

Bank tym samym naliczał odsetki od kosztów, od których te odsetki nie powinny być naliczane. Zastosowano zatem wypracowaną przez banki abuzywną metodę – czyli naliczanie wynagrodzenie od wynagrodzenia.

Zastosowanie takiego mechanizmu powoduje, że od razu w samej treści umowy zawarte są nieprawidłowe informacje dotyczące wartości odsetek, całkowitego kosztu kredytu i RRSO.

Jest naruszenie, jest podstawa do zastosowania
Sankcji Kredytu Darmowego

Ustawodawca przewidział, że stosowanie przez kredytodawców naruszeń w umowach konsumenckich, jest podstawą do pozbawienia banków zysków. Powołanie się na Sankcję Kredytu Darmowego powoduje, że kredytobiorca oddaje do banku tylko i wyłącznie sam kapitał.

Należy zatem sprawdzić czy posiadany kredyt również nie powinien być „darmowy”. Walka o swoje prawa może być bardzo opłacalna i społecznie oczekiwana. Sektor bankowy bowiem, dobrowolnie nie zmieni swoich praktyk.

Widać, że sektor bankowy nie może przeboleć faktu, że działalność banków w tzw. „białych rękawiczkach” dobiega końca. Potrzebna jest zmiana całej kultury bankowości gdzie konsument i jego prawa nie są mierzone ilością poszkodowanych, nazywanych przez prezesów banków garstką pieniaczy, nie będących uprawnionych do niczego więcej, jak tylko do spłaty wadliwych prawnie umów kredytowych, a będą wszyscy traktowani równo z poszanowaniem elementarnych wartości społecznych oraz prawnych. Krzysztof Życzyński Członek Zarządu DSA Investment S.A.

Warto zwrócić się do specjalistów z doświadczeniem w podobnych sprawach i powierzyć im analizę umowy

Grupa Kapitałowa Votum oferuje m.in. analizę umów kredytowych lub pożyczek, identyfikację potencjalnych naruszeń ustawy o kredycie konsumenckim oraz wsparcie klientom w uzyskaniu przysługujących im korzyści na drodze przedsądowej i sądowej.

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Otrzymasz osobistego doradcę, który skontaktuje się z Tobą, aby zaproponować najlepsze rozwiązanie, oraz zapewnimy bezpłatną analizę Twojej umowy kredytowej lub pożyczkowej.

 

Anna Wróblewska

Anna Wróblewska

Koordynator ds. Rozwoju Projektu i Sprzedaży

Previous Post
Newer Post