„Praca tradera nigdy się nie kończy” – Anna Kocjan w artykule dla polskieradio.pl

Wrzesień, 2016

Polskieradio.pl w porozumieniu z Saxo Bank opublikowało artykuł opisujący kobiety, które na co dzień aktywnie inwestują na rynku kapitałowym. Do wypowiedzi dla artykułu zaproszono kilka traderek z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Annę Kocjan, Dyrektora Departamentu Inwestycji Kapitałowych w DSA Investment SA.

Anna_Kocjan_2_650

 

„(…) Wciąż staram się poszerzać swoją wiedzę o rynkach, instrumentach, a także być na bieżąco z informacjami ze świata, a to sprawia, że praca tak naprawdę nigdy się nie kończy. Staram się korzystać ze wszystkich dostępnych instrumentów w zależności od potrzeb i aktualnej sytuacji. (…) Bardzo pomagają w tym nowe technologie. (…) W zasadzie bez wychodzenia z domu czy biura można prowadzić inwestycje na całym świecie i na całej gamie aktywów notowanych na różnych giełdach. Pozostaje mi sobie tylko wyobrażać, jak inna byłaby moja praca jeszcze kilkanaście lat temu, gdy każda transakcja wiązała się z kontaktem z maklerem i składaniem zleceń na papierze.
W dziedzinie inwestowania trudno o złote rady. Wystrzegać się na pewno należy pychy i przekonania o byciu nieomylnym. Należy zwracać szczególną uwagę na dźwignie i dostosować je do swoich możliwości finansowych, a także swojego poziomu awersji do ryzyka. Jeśli chodzi o przydatne cechy, staram się rozwijać cierpliwość i umiejętność wyciągania wniosków zarówno z sukcesów, jak i z błędów.” – czytamy w wypowiedzi traderki DSA.

Zwrócenie uwagi na przygotowanie do inwestycji i niepodejmowanie decyzji czysto intuicyjnie, a także nacisk na dostosowanie poziomu ryzyka do indywidualnych możliwości pokrywa się z cechami, które autorzy artykułu przypisują kobietom-traderom. Wśród cech dających przewagę kobietom nad mężczyznami w tej dziedzinie wypowiadający się w artykule eksperci zwracają uwagę na skuteczność, racjonalność, umiejętne kierowanie emocjami, podejmowanie bardziej przemyślanych decyzji i lepsze radzenie sobie z porażkami, a także przygotowanie na ciężką i żmudną pracę i lepsze uporządkowanie w prowadzeniu tradingu, bardziej konsekwentne trzymanie się strategii.

W podsumowaniu autorzy wymieniają także „5 zasad inwestowania okiem kobiety”:

1. Inwestuj jedynie takie kwoty, jakich nie boisz się stracić.
2. Nigdy nie staraj się odzyskać straconych pieniędzy. Przemyśl swoje podejście i rozpocznij od nowa.
3. Ucz się psychologii – musisz zdawać sobie sprawę, co jesteś w stanie zrobić, a czego nie. Walcz z własnym strachem i z jego utratą. Jest wiele aspektów, na które należy zwracać uwagę. Stan psychiczny zawsze wpływa na transakcje.
4. Staraj się dążyć do równowagi – zawieraj transakcje, gdy jest to korzystne, i odpocznij, gdy napotkasz przeszkody. Nie odwrotnie.
5. Pozwól sobie na odpoczynek. Ludzie zawsze o tym zapominają, gdy inwestują. Po prostu pozamykaj pozycje i odpocznij.”

na zdj. Anna Kocjan

Kalkulator inwestycyjny
Strefa współpracowników